Важлива інформація до відома аплікантів до коледжів США

Точне, правдиве та вчасне заповнення аплікаційної форми є найкращою гарантією вступу до коледжу та отримання стипендії. Маючи справу з сотнями заявок від дуже успішних студентів з усього світу з високими результатами TOEFL®, коледжі насамперед відхиляють неповні аплікації.

Заповнюючи аплікацію, подумайте, які переваги ви маєте перед іншими аплікантами. Додатковими характеристиками, що сприятимуть отриманню стипендії, є ваші людські якості, що допоможуть аплікантові стати частиною студентської спільноти. Це включає комунікабельність, щедрість, змогу представляти свою країну та культуру. Додатковими факторами також є:

  • спортивні якості, оскільки практично всі коледжі США мають власні спортивні команди (деякі навіть мають команди з шахів), що змагаються з командами інших коледжів
  • музичні здібності, адже багато коледжів мають симфонічні оркестри та хорові колективи
  • письменницькі навики, оскільки багато коледжів мають власні газети та журнали
  • лідерські якості, бо у більшості коледжів діють органи студентського самоврядування
  • акторські здібності, адже театральні трупи є в значній кількості коледжів.

Тому при вступі до коледжу треба наголосити на згаданих вище якостях, якщо вони можуть допомогти коледжу, студентом якого ви прагнете стати.

Пам’ятайте, що ви вступаєте до освітнього закладу іншої країни і те, що вам здається очевидним, для них може таким не бути. Навчальні заклади США можуть не знати, що таке академічна олімпіада. Вони можуть вирішити, що вступати до університету в 16 років занадто рано. Можуть не знати, що середня заробітна платня в Україні становить 200 $ на місяць. Ви мусите це їм пояснити. Ніхто не дасть вам стипендію за те, що ви напишете, як ви любите Америку.

Ваше ім’я, адреса, телефон та електронна пошта мають бути зрозумілими та однаковими на всіх документах. Якщо це можливо — зазначте мобільний та робочий телефон. В ідеальному випадку відповідати на телефонні дзвінки мав би хтось, хто розмовляє англійською. Необхідно вказати різницю у часі. Робочий телефон може виявитись непотрібним, адже коли американці йдуть на роботу, українці вже повертаються додому. Точно вказуйте дату народження. Ви не могли народитися у 2018 році, але саме так написав один із аплікантів.

Не забудьте вказати назву, адресу, телефон школи, а також ім’я та прізвище директора!

Виписка с атестату про середню освіту повинна бути у колонці «Школа». В ній треба вказати назву школи, адресу, телефон та інше. Підпис повинно супроводжувати друковане ім’я його автора. До виписки необхідно додати нотаріально засвідчений переклад на англійську мову. Також треба додати коротке пояснення системи оцінювання знань в Україні. Виписки, написані від руки, не приймаються.

Ви не можете писати собі рекомендації. Для цього треба вибрати людину, що добре вас знає і може визначити події та/або досягнення, які додадуть ваги вашій аплікації. Рекомендації мають бути в колонці «Школа» або на аплікаційній формі, яку надав коледж, до якого ви вступаєте. Не забудьте вказати адресу та телефон вчителя. Перекладені з української мови рекомендації мають бути посвідчені штампом, який засвідчує, що автор переглянув переклад з перекладачем. Звичайно, якщо ви самі відправляєте рекомендації разом з аплікаційними документами, вони мають бути у запечатаному конверті з підписом вчителя на заклеєній поверхні. Це значить, що ви не бачили рекомендації. Батьки не можуть писати вам рекомендацію. Це вважається неетичним у США. Один студент вчинив так у 2005. Ви маєте отримати форму з Америки, в якій є поради вчителям як писати рекомендації.

Ви повинні здати всі екзамени, включаючи SAT та SAT Subject Test. Цього вимагає кожен навчальний заклад. Спершу здайте SAT. Екзамени необхідно здати вчасно, не пізніше листопада. Не намагайтесь замінити SAT Subject Test на SAT, як деякі студенти у минулому. Не розчаровуйтесь через один поганий результат. Якщо ви покладаєтесь на ксерокопії результатів тесту, переконайтесь у їх якості. Зазвичай одним з екзаменів SAT є письмовий тест. У найкращих коледжах США ви будете змушені багато писати. Здайте екзамен, щоб показати свої здібності. Зазвичай не дуже добре здавати 2 екзамени з математики. Досить хорошого результату і з одного.

Не використовуйте те саме есе для кожного коледжу, якщо вони не користовуються спільні аплікації.

Ваші позанавчальні вміння підкреслюють вашу винятковість. Пам’ятайте, якщо ви вказуєте, що вміння водити машину є найбільшим досягненням вашого життя, читач може подумати, що вашою найбільшою амбіцією є стати водієм або таксистом. В Америці є біля 180 мільйонів водіїв. Наголошуйте на тих навичках, якими ви володієте найкраще та які найбільше оцінить коледж. Якщо ви перемогли у національній олімпіаді з математики, не наголошуйте на третьому місці у шкільній олімпіаді з інформатики. Подумайте, як ваші академічні досягнення допоможуть розкрити ваші персональні якості. Не соромтеся того, що ви бідні або походите з простої сім’ї. Якщо ви з села або родини робітників, вкажіть це та опишіть, як ви подолали протиріччя та стереотипи, щоби досягти того, що маєте. Але робіть це з гумором та щедрістю. Однією з найбільших цінностей Америки є щедрий переможець, що оцінив значущість тих, хто був на його дорозі та кого він подолав. Американці не вірять у фразу «Він/вона з доброї родини». Працьовитого та успішного студента з поганої родини поважатимуть більше, ніж його колегу з родини успішних інтелектуалів.

Документи повинні надійти вчасно. Вкладіть конверт, заадресований на вашу адресу з написом «Україна» внизу, щоб коледж повідомив вам, що всі документи в порядку. Форму з проханням про фінансову допомогу можете відправити окремо. Можливо, її навіть необхідно відправити окремо. Розумно та ввічливо додати адресований вам конверт, що його відправлять, коли всі матеріали вже надійдуть. Зробіть це як американці. Коли лист залишиться, ви будете впевнені, що зробили все необхідне.

Аплікації повинні бути акуратними. Можете заповнити їх ручкою. Якщо можливо, потренуйтесь спочатку заповнювати ксерокопії. Збережіть ці чорновики про всяк випадок. Мені відомо про нестачу паперу в Україні, але мене надзвичайно дратують студенти, що надсилають аплікації на покреслених аркушах. Ви маєте розуміти, що американці зверхні та багаті. Вони мають лазерні принтери та хороший папір. Тому ті, що пишуть від руки, повинні бути ще кращими, щоб звернути на себе увагу. Матеріали, написані від руки на білому папері з вірними пропусками та полями, справляють гарне враження.

Всі коледжі вказують, що їхній стипендіальний фонд обмежений. Саме з цієї причини я склав список, що є частиною цього листа. Ці коледжі мають перевірений надійний досвід в надаванні стипендій на 4 роки іноземним студентам. Коледжі, що не входять до списку або занадто слабкі, або не можуть постійно фінансувати іноземних студентів.

Подавайтесь до коледжу на основі результату TOEFL та ваших здібностей. Якщо ви плануєте вступити до Гарварду, Колумбії, Стенфорду, Йєлю, Прінстону, чи Mічіганського технологічного інституту, ви повинні мати національну чи міжнародну нагороду або бути зіркою спорту з неабиякими академічними здібностями. Цього року успішний аплікант до Гарварду мав результат з TOEFL 118 та з SAT — 1590. Наш студент у Йєлі є майстром спорту міжнародного класу з шахів та переможцем Української економічної олімпіади. Він розмовляє 5 мовами та вступив до Йєлю з цими досягненнями у 16 років. У звичайному чотирирічному курсі на ступінь бакалавра він також отримає ступінь магістра економіки. Ви можете вступити до Гарварду після успішного закінчення коледжу в Америці, це набагато простіше. Не гайте дорогоцінного часу, подаючи документи лише до 10 найкращих закладів США. Детально розгляньте коледжі зі списку.

Я не наважусь багато писати про есе. Воно повинно виділятись серед інших, якщо ви очікуєте отримати стипендію 120 000 $. Ви маєте розуміти, що більшість коледжів США переповнені аплікаціями закордонних студентів. Американці про Україну знають небагато, отже розкажіть їм про щось більше, ніж про Оксану Баюл та Чорнобиль. Ваше есе має свідчити про емоційну зрілість або надзвичайні людські якості, тобто про вашу винятковість: почуття гумору, доброзичливість, фантазію, інтуїцію та аналітичні здібності, що зробить вашу присутність в коледжі ще бажанішою. Дотепер важко забути есе про сексуальні домагання, друга, що зірвався зі скелі, сусіда, що довів свою жінку до самогубства або студентів, що страйкували у Києві 1990 р.

Бажаю вам успіху та не забувайте про важливі деталі, готуючи вашу аплікацію.

Богдан ОРИШКЕВИЧ