Як написати рекомендаційного листа

Коли учні подають документи до закордонних вищих навчальних закладів, вони повинні представити щонайменше два рекомендаційні листи від викладачів чи професорів, які чесно оцінять їхні академічні здібності та творчий потенціал як майбутніх студентів.

Ці листи грають велику роль у прийнятті рішення про зарахування абітурієнта. Ось чому так важливо надати приймальній комісії будь-яку корисну інформацію. Ваші закордонні колеги повністю довіряють вашому ставленню через те, що це допоможе їм прийняти правильне рішення. Коли ви можете написати позитивну рекомендацію, — згоджуйтесь. Коли ж ви знаєте, що ваша рекомендація лише зменшить шанси учня на вступ, порадьте йому звернутись за рекомендаційним листом до іншого викладача.

Перед тим, як писати рекомендації, з’ясуйте конкретні цілі майбутнього студента. Це необхідно для того, щоб акцентувати навчальні та індивідуальні здібності учня, які відносяться до цих цілей та задач.

Рекомендаційний лист повинен складатися з такої інформації:

 1. Посада в університеті, закладі чи фірмі. Вкажіть, як довго ви знаєте абітурієнта і ким ви є по відношенню до нього (викладачем, куратором, керівником дослідницької чи наукової роботи).
 2. Чим краще ви знаєте студента, тим ефективнішою буде ваша рекомендація. В рекомендації важлива конкретика, а не узагальнення. Коли ви характеризуєте абітурієнта як організовану та працьовиту людину, ви повинні це підтвердити конкретними прикладами. Наприклад: «…Юля — працьовита студентка. Її дослідницький проєкт на тему безробіття в академмістечку є яскравим проявом уміння працювати й аналізувати статистичні дані». Розкажіть, що студенту вдалося зробити та які його плани на майбутнє. Акцентуйте увагу приймальної комісії на індивідуальних здібностях абітурієнта, які виділяють його серед інших студентів. Вкажіть, чому, на вашу думку, навчання за кордоном принесе йому користь.
 3. Оцініть абітурієнта в порівнянні з іншими студентами, котрих ви спостерігали під час роботи. Для кожної категорії вкажіть рівень абітурієнта (відмінно, добре, задовільно, гірше, ніж задовільно). Приблизний список категорій оцінки:
  • інтелектуальні здібності
  • працелюбність
  • винахідливість, ініціативність
  • адаптація до нової ситуації
  • здібності до викладання
  • засади для продовження навчання
  • здатність зробити серйозний внесок в обрану галузь в майбутньому
  • знання в обраній галузі
  • серйозність намірів
  • емоційна стабільність
  • якості лідера
 4. Вкажіть, до якої категорії, на вашу думку, відноситься абітурієнт (з кількості студентів вашого факультету останніх років): кращі 5% студентів, кращі 10% студентів, 25%, 50% і т.ін.

Що стосується обсягу роботи, однієї сторінки буде достатньо. Пам’ятайте, що важлива якість наданої інформації, а не кількість рядків. Кожна фраза повинна нести смислове навантаження. Не вносьте до рекомендації те, що не має безпосереднього відношення до вступу студента за певною програмою.

Радимо також скористатися активним словником, який знадобиться при написанні рекомендаційного листа.

Передбачається, що студенти не повинні бачити рекомендаційного листа. Однак, через складності роботи пошти, дуже важко дотримуватися цього правила. Більшість університетів вимагають, щоб особа, яка дає рекомендацію, помістила свій відгук про студента в заклеєний конверт і поставила свій підпис.