Команда навчально-виховного об’єднання № 23 з Хмельницького опинилась перед вибором – який напрям для демократизації обрати?
НВО – освітній заклад, де навчаються і виховуються діти від садочка і до випускного класу. На загальношкільному святі можуть зустрітися усі покоління однієї сім’ї, родина і сусіди. Тут цінують власні традиції та шанують сімейні цінності.
Ще до участі НВО в проєкті батьки та учні могли вільно зайти в кабінет до директора. А діти, які мали проблеми у спілкуванні з учнями або вчителями у інших школах, переходили сюди і почувалися абсолютно комфортно, здобувши можливості для розвитку власного потенціалу.
Зрештою, оскільки в школі з’явилась активна учнівська громада, то було вирішено створювати ефективне учнівське самоврядування, побудувавши його фактично з нуля.
Повернувшись з базового тренінгу, команда НВО вирішила не гаяти часу і створити органи самоврядування. Президентом обрали учня 10 класу Дмитра Коломійця, а до складу учнівського парламенту увійшло чотирнадцять учнів з 8-11 класів. Їхні наради-зустрічі стали регулярними, а допомагала їм в налагодженні роботи педагог-організатор Альона Горбей.
Під час четвертого візиту тренери Програми провели тренінг із розвитку учнівського самоврядування. Після нього діти на окремій сесії з допомогою адміністрації школи склали план дій на 2018/2019 навчальний рік. Ним, зокрема, передбачили: консультації з іншими учнями в рамках створення «стіни пропозицій», урізноманітнення освітнього простору школи, створення груп за інтересами (футбольна команда). Для того, аби ця робота була максимально ефективною, за тематичними комісіями учнівського парламенту закріпили чотирьох педагогів.
Таким чином, плани самоврядування стали більш зрозумілими і деталізованими. Але чи виражають вони думку всієї учнівської громади?
Щоб це з’ясувати, у холі школи розмістили «стіну пропозицій», де кожен міг висловити свою думку. Провели й усне опитування, утворивши дві фокус-групи із 45 учнів 9-11-х класів. Таким чином визначали сильні і слабкі сторони школи, а також виявляли майбутні точки росту. Також учні попрацювали над питанням формування культури закладу: обговорили якою повинна бути комунікація, зовнішній вигляд та взаємодія у школі.
Така практика виявилася успішною, тож далі почали досліджувати бачення педагогів та батьків. Узагальнивши напрацьоване, представники учнівського самоврядування створили проект Стратегії розвитку школи на наступні п’ять років.
А поки шкільна громада радилася щодо майбутніх змін, перші ініціативи вже почали втілювати. Зокрема, стала регулярно збиратись шанувальники футболу - щоп’ятниці після уроків, у спортзалі або на шкільному подвір’ї. Самоврядування провело відповідну рекламну кампанію серед учнів 5-11 класів, і з 15 школярів-аматорів утворився футбольний клуб. Уже невдовзі він вийшов на загальноміський рівень: на прохання учнів адміністрація школи домовилася про товариський матч з командою НВК №9.
За ініціативою учнів для урізноманітнення освітнього середовища у НВО оголосили конкурс настінних малюнків, у якому взяло участь семеро школярів. У числі переможців опинились учениці 9-го класу Ольга Щерба та Олена Стецюк, які першими узяли в руки пензлики і прикрасили краєвидами різних куточків світу стіну біля кабінету географії.
Традиційні масові заходи діти запропонували зробити цікавішими та яскравішими. Тож до Дня закоханих, Міжнародного дня жінок та до Великодня у холі школи створювали святкові фотозони, де кожен охочий міг зробити цікаве тематичне селфі. Навколо цих активностей утворилася спільна команда учнів та педагогів, які майструють художні вироби.
Шкільна команда змін прагнула залучити якомога більшу кількість учнів. Було вирішено зібрати пропозиції школярів щодо позакласних заходів у наступному навчальному році, обговорити їх з усіма учасниками освітнього процесу та включити у плани роботи.
Інформацію про склад та роботу органів учнівського самоврядування почали оприлюднювати на спеціально облаштованому стенді у вестибюлі.
Групи за інтересами вирішили розширити у відповідності до потреб учнів, зокрема, створити шкільні клуби настільного тенісу та волейболу.
Справжнім загальношкільним святом став День шкільного самоврядування, який уперше відбувся 6 квітня. Учні і батьки змогли спробувати себе у ролі вчителів. Кожен «новоспечений освітянин» старанно готувався до проведення свого уроку, виховного заходу, майстер-класу та отримав перший позитивний педагогічний досвід.
Оскільки День самоврядування проводили напередодні відзначення Всесвітнього дня здоров’я (7 квітня), це і визначило основну тематику заходів. Так, учні 1 та 4 класів разом із представницею батьківської громади Наталією Джолою говорили про здоровий спосіб життя, переглянули презентацію та провели практичне заняття «Перша допомога при опіках, укусах комах та травмуваннях».
Майстер-клас із виготовлення великодніх виробів провели в 2 класі мами Анна Арзянцева та Наталія Єрмакова, в 3 класі – Альона Соловйова. Учні 6 класу разом з Світланою Лисякевич навчились готувати цукерки із фруктів та з’ясували, що смаколики можуть бути не лише смачними, але й корисними. Урок спілкування з американськими волонтерами для учнів 7-11 класів організувала мама Леся Коломієць.
Шквал емоцій, азарту та драйву вирував під час спортивних змагань. Їх апогеєм став футбольний матч між батьківською командою «Бувалих» та учнівською командою «Сімка». Батьки продемонстрували справжній клас та вибороли перемогу.
За ініціативою дев’ятикласниць Олени Стецюк та Ольги Щерби було проведено благодійний ярмарок, на якому можна було придбати магнітики з великодніми мотивами, виготовлені учнями 9 класу під керівництвом ініціаторок заходу.
Родзинкою та святковим завершенням Дня самоврядування став благодійний концерт «Серце кожного зігрій!» на підтримку учениці 9 класу Дарини, яка бореться з важкою хворобою. У концерті взяли участь учні, вихованці та педагоги закладу, а провели його в будинку культури мікрорайону Книжківці. Тож свій внесок у благодійну скриньку зробили й мешканці мікрорайону, які відвідали захід. Спільними зусиллями зібрали 7134 грн, їх передали мамі Дарини.
«Досягнення цього дня стали безцінним досвідом, залишивши в нашій пам’яті незабутні враження та спогади. Дякуємо всім, хто підтримав нас і став активним учасником Дня самоврядування! Адже його метою було пропагування серед школярів основних засад самоврядування, формування активної життєвої позиції учнів та реалізації їх лідерського потенціалу», - наголосила директорка НВО №23 Марина Стократна.
Отже, хмельницьке НВО розпочало діяльність учнівського самоврядування фактично з нуля. І за доволі короткий час команді змін, за їхніми словами, вдалося налагодити співпрацю між усіма членами шкільної громади. Для підвищення ефективності вирішено змінити громіздку структуру самоврядування. Натомість у планах – робота у форматі парламенту з невеликою кількістю дієвих комісій.
«Участь нашого освітнього закладу в проєкті дала чітке розуміння напрямку для подальшого розвитку, відкритість до демократичних, позитивних змін, підвищила мотивацію та самореалізацію учнів. Сьогодні ми працюємо над тим, щоб створити умови й надати можливість кожній дитині, яка має бажання, випробувати себе в ролі виконавця і лідера, підтримати учнівську молодь в її ініціативах», - зазначила педагог-організатор Альона Горбей.
Школа розпочала роботу над створенням батьківської громадської організації, якій пропонуватимуть запозичити позитивний досвід учнів. Пропозиції учасників освітнього процесу включать до Плану роботи школи на 2019/2020 навчальні роки. А п’ятирічну стратегію розвитку НВО розглядатимуть та затверджуватимуть на конференції учасників освітнього процесу.