Часто на практиці шкільні організації виконують або виключно формальну функцію, або вирішують лише внутрішньошкільні питання. Та чи може організація, що утворена на базі школи, допомагати вирішувати важливі суспільні питання, займатись волонтерською діяльністю та реалізовувати потенціал активної молоді? Цілком! І це на власному прикладі доводить криворізька ЗОШ №122.
Ідея створення ГО виникла ще на початку роботи у проєкті. Після знайомства з тренерами та започаткування декількох проєктів потреба у створенні офіційного об’єднання ініціативної молоді навчального закладу стала нагальною. Тож директор школи, її заступники та вчителі ініціювали створення організації «Молодіжне Віче», її президентом обрали вчительку інформатики. Сьогодні «Молодіжне Віче» вже налічує близько 40 членів, більшість з яких молоді педагоги та батьки, лідери учнівського самоврядування.
Менш ніж за рік свого існування члени громадської організації разом з громадою школи №122 організували та провели Міський саміт лідерів учнівського самоврядування Міської асоціації дитячих об’єднань Кривого Рогу, акцію написання листів на підтримку Кловіса з Мадагаскару у рамках діяльності Amnesty International в Україні; здійснили національний обмін «Криворіжжя – Київщина – Закарпаття: налагоджуємо магістралі лідерських ініціатив» та організували благодійний концерт на підтримку бійців 17-ї бригади ОТБр. Члени громадської організації активно займаються волонтерською діяльністю: плетуть маскувальні сітки, передають продукти харчування та речі військовослужбовцям на Сході України.
Створення громадської організації – не єдина важлива зміна у криворізькій школі №122. На початку програми діти були спантеличені питанням про зміст статуту і конституції школи. Тож було вирішено перезатвердити статут та провести громадське обговорення правил внутрішнього розпорядку.
Школа стала нагадувати маленьку державу зі своїм парламентом, міністерствами та президентом. Тож і учні стали поводити себе як активні й свідомі громадяни: тепер вони ініціюють проведення заходів, активно долучаються до волонтерства, сприяють роботі шкільного музею. Діти виходять з пропозиціями щодо зміни шкільного середовища, завдяки чому, зокрема, було вирішено прибрати решітки з коридору і встановити тенісні столи та диванчики. Рада школи колективно вирішила обмежити використання гаджетів під час уроку в позанавчальних цілях.
Спілкування між дітьми та вчителями стало більш відвертим, ніхто ні на кого не тисне, до думки кожного дослухаються. Це стало можливим великою мірою завдяки проекту «Вчитель на заміну». Його мета – формування у вчителів адекватного уявлення про зміст, структуру та освітній потенціал кожної з навчальних дисциплін і дослідження труднощів, що виникають у школярів під час вивчення предмету. Методом хаотичного відбору учитель англійської мови спробував себе у ролі вчителя математики, класний керівник початкової школи – у ролі вчителя фізкультури, а вчитель української мови взагалі проводив урок з теми «Захворювання нервової системи»! Дорослі стикнулись із перепонами, які учні долають щодня, тому стали з більшим розумінням та повагою ставитись до учнів. Ще одним цікавим нововведенням є курси «Живемо за правилами», «Вчимося бути громадянами», «Уроки для сталого розвитку», «Ми – громадяни України» і «Громадянська освіта: основи демократії». У 10-11 класах також викладаються «Основи критичного мислення»: це змушує учнів більш відповідально ставитися до питання верифікації інформації, вчить аналізувати та будувати прогнози щодо наслідків соціальних дій.
Педагоги почали застосовувати інтерактивні та інноваційні форми навчання, рольові та ситуаційні ігри, моделюючі кейси, метод проектних технологій, що зробило навчання значно цікавішим та продуктивнішим. Так, у школі запровадили проект «День без розкладу»: з учителів шляхом жеребкування були сформовані робочі міні-групи, які обирали єдину тему дня та розглядали її з учнями. У пілотній версії проекту вчитель фізики та астрономії, української філології та суспільствознавчих дисциплін обрали загальну тему «Безпека як виклик ХХІ століття». У рамках цієї теми розглядали такі питання, як загроза ядерної війни, тероризму, у цілому функціонування галузі атомної енергетики та альтернативних джерел енергії, прийняття різноманіття особистості, ненасильницька комунікація, як засіб попередження насильства у суспільстві. Така взаємодія представників абсолютно різних напрямків у рамках загальної теми дозволила школярам цілісно поглянути на глобальну проблему людства та можливі шляхи її розв’язання. Окрім того, у школі проводяться й різноманітні заходи для виховання у дітях толерантності та гендерної рівності.
Ще однією важливою зміною стало виправлення незадовільної ситуації у шкільній їдальні. Активні батьки учнів домоглися запровадження передплатної системи замовлення гарячого харчування, а також зміни завідувача виробництва, після чого значно покращились санітарний стан на кухні та у залі їдальні, а також смак їжі.
Школа перестала бути осторонь потреб громади. Адміністрація закладу, реагуючи на запити територіальної громади району та бажання батьків, затвердила пропозицію перейти до викладання математики та історії України у 5-8 та 10 класах українською мовою. У 2018-2019 навчальному році школа планує набирати два україномовних та один російськомовний перші класи, що стануть першовідкривачами концепту «Нової української школи» за межами пілотних закладів. Навчальний заклад із радістю переймає досвід і ділиться власним з іншими школами та громадськими організаціями. Наприклад, школа створила табір «Generation Z» для лідерів учнівського самоврядування інших шкіл Кривого Рогу, який планують провести на березневих канікулах. Також активні представники 122-ї школи планують стажування на базі Представництва ООН в Україні та інші цікаві зустрічі, дискусії і проекти.
Інформація щодо роботи школи стала прозорою та доступною для батьків і громадськості: на офіційному веб-сайті є новини, тематичні рубрики та спеціально створена тека «Публічний адміністративний офіс», у якій розміщені звіти директора, фінансова звітність та рішення ради школи й батьківського комітету. Щоденно про життя криворізької ЗОШ №122 інформує офіційна сторінка у Фейсбуці. Педагогічний колектив, лідерський актив, громадська організація, майже кожен класний учнівський та батьківський колективи мають свої персональні групи у мережах Viber або Telegram. Для інформування школярів органами учнівського самоврядування створена та розміщена у фойє І поверху дошка оголошень, що постійно оновлюється педагогами та лідерами закладу. На зборах класних колективів інформація від учнів та батьків систематизується та передається адміністрації школи для узагальнення і оприлюднення через офіційні канали на засіданнях Ради школи або педагогічної ради закладу.