Історії успіху

Олексіївський НВК: «Шкільна варта» на сторожі демократії

Під час проєкту учителі, учні та батьки Олексіївського навчально-виховного комплексу (Більмацький район Запорізької області) змогли поміняти своє ставлення один до одного, змінити формат спілкування та взаємодії. А ще вони на власному досвіді переконалися, що необхідно прислухатись до голосу кожного. І відчули, що рівноправна співпраця на рівні прийняття рішення, планування та реалізації може бути надзвичайно цікавою, корисною й ефективною!

Демокр школа 3

Звісно, що так було не завжди. Донедавна більшість важливих рішень у НВК ухвалювали адміністрація із педагогами. Яна Липосавицька, президент учнівського самоврядування, пригадує: «Батьки байдуже ставилися до шкільного життя і не розуміли, наскільки складно працювати вчителем! Часом батьківські збори були такі нудні, що з них хотілося чимскоріше піти додому. А учнівське самоврядування було пасивним, нічого воно не вирішувало, лише як могло, допомагало вчителям».

За словами учителя фізичної культури Олега Білана, загальношкільні заходи, засідання педагогічних рад, батьківські збори «часто проводилися у формі схоластичних конференцій, доповідей, лекцій і настанов. Тож у школі виник потужний запит на зміну авторитарних шаблонів і стереотипів у спілкуванні між різними учасниками освітнього процесу».

Серед перших кроків було перезавантаження учнівського самоврядування. На засіданні Ради школи оновлено та затверджено правила поведінки для учнів. Визначено і зафіксовано процедури обрання на посади в учнівському самоврядуванні, розроблено обов’язки кожного з міністрів. Відбулися демократичні вибори президента і міністрів, з’явилася посада учнівського омбудсмена. Врешті, навіть назву органу учнівського самоврядування школи змінили: тепер учні з гордістю називають себе «Шкільною вартою»!

У НВК запровадили щотижневі зустрічі лідерів учнівського самоврядування із директором закладу освіти. З ним учні у невимушеній обстановці обговорюють актуальні проблеми та свої ініціативи щодо покращення шкільного життя.

Віднедавна учнівське самоврядування отримало право розпоряджатися 20% грошей, які змогла заробити школа. Одного разу, спілкуючись з директором школи Анатолієм Котенком, лідери «Шкільної варти» обмовилися: «От якби нам грошей підкинули! Ми б точно знали, як їх використати з користю для школи». Адміністрація почула молодь, і ухвалила відповідне рішення. Тепер уже перед шкільним самоврядуванням постало питання – як справедливо розподілити обмежений фінансовий ресурс із максимальною користю для усієї шкільної спільноти. Останні витрати коштів були спрямовані на розширення номінацій і відзначення лауреатів конкурсу «Учень року», а також на придбання дзеркала в туалет для дівчат, оформлення актової зали до ініційованого самоврядуванням заходу, гумових рукавиць для чергових і заміни зламаних гачків у гардеробі.

Olex4.jpg

Після тривалої перерви у школі відновили День учнівського самоврядування. Колись давно він існував, проте учнівське самоврядування було надто пасивне і безвідповідальне, тож його організація залишала бажати кращого. Директор НВК був категорично проти, оскільки колись учні під час його проведення допустили пожежу на території школи. Окрім того, деякі батьки скаржилися адміністрації на те, що уроки повинні проводити вчителі, адже «вони за це отримують гроші». Відновлений День учнівського самоврядування запам’ятався учням надовго. Вони самі розподіляли між собою обов’язки та сфери відповідальності: хто буде керувати, проводити уроки, прибирати, організовувати різноманітні заходи. Особливо День сподобався учням молодших класів, вони ще якийсь час бігали за своїми «новими» вчителями і запрошували до себе.

Активізація учнівського самоврядування сприяла тому, що учні почали свідомо цікавитися різноманітними проектами та конкурсами, спрямованими на розвиток громадянських компетентностей, креативного мислення та лідерських якостей. Так, лише у березні-квітні 2019 року школярі Олексіївського НВК брали участь у «Агентах змін», «ROBOFIRST - більше, ніж роботи», «Край, в якому я живу» тощо.

Помітно, що учні стали більш впевненими. Вони почали сміливіше висловлювати та відстоювати власну думку, перестали комплексувати перед авторитетом дорослих. Це на собі відчув навіть голова місцевої райдержадміністрації.

Під час візиту до школи голови Більмацької РДА Артема Попова учні відмовилися бути масовкою для фотосесії й запросили гостя до обговорення наявних проблем. Артему Попову запропонували підтримати проєкт сучасного тренажерного залу для шкільної та сільської громади. Далі лідери «Шкільної варти» і педагоги неодноразово зустрічалися з головою РДА з приводу уточнення оптимального варіанту проекту. У підсумку сума на проєкт була збільшена з 50 до 138 тис. грн. Обладнання вже надійшло до школи, ремонт приміщення, монтаж і відкриття мали відбутися до вересня 2019 року.

Olex3

Вчителі та батьки теж не залишилися осторонь демократичних змін. Класний керівник 6го класу Тетяна Грипак разом з батьками організувала та провела заходи «Класний керівник на годину» та «Учитель на годину». Вони мали на меті краще познайомити батьків із професією вчителя, проявити педагогічні таланти й об’єднати всіх учасників освітнього процесу у спільній діяльності.

Учні самі вирішували, чиї батьки будуть проводити уроки. Їх настільки захопила ця ідея, що вони швидко знайшли охочих для проведення майже всіх уроків - від української мови до трудового навчання. Не обійшлося і без курйозів: коли Юлія Потапенко, одна з мам, вмовляла свого чоловіка підтримати акцію і провести урок у школі, то почула: «Я піду у школу?! Та ти що, я ніколи у житті не буду проводити уроки!». Але коли чоловік дізнався, що його односельці долучилися до акції та вдало провели уроки, постановив: «Сергій провів! Іван – провів! А я що, гірший!? У мене теж вийде!».

Вчителі проводили відкриті уроки для зацікавлених батьків, де вони мали змогу познайомитися з методикою проведення навчальних занять. Участь батьків у шкільних майстернях проєкту також дозволила краще підготуватися до майбутніх уроків. Так, Юлія Потапенко пригадує, що під час вивчення теми «Спілкування з друзями та батьками» на уроці «Основи здоров’я», вона використовувала інтерактивні методи навчання, роботу у групах – подібні до тих, з якими вона ознайомилася на тренінгах.

Загалом участь учителів у проєкті підштовхнула їх до професійного зростання та осучаснення свого педагогічного інструментарію для формування життєво компетентного, активного та відповідального випускника Нової української школи. До прикладу, вчителька Людмила Ставицька та директор Анатолій Котенко відвідали EdCamp – педагогічну (не)конференцію. Участь у форумі освітян надихнула їх спробувати зробити щось подібне у своїй школі і для батьків. Проведення батьківської (не)конференції об’єднало усіх учасників освітнього процесу. Новий формат заходу передбачав залучення дев’ятьох спікерів-педагогів, які запропонували присутнім обрати цікаву для них проблематику: «Безпека в Інтернеті», «Булінг», «Різні = Рівні», «Нова українська школа», «Фізичне виховання – запорука здоров’я», «Батьки – друзі чи вороги?». Загалом у заході взяли участь більш як 150 батьків. За словами Світлани Большової, мами однієї з учениць НВК, «батьки отримали незвичний досвід спілкування з педагогами. А вчителям самим було цікаво спробувати себе у ролі модераторів».

У освітньому закладі змінився й формат проведення педагогічних рад – на них тепер запрошуються колективи з філій НВК. При цьому  застосовують сучасні форми роботи: майстер-класи (змішане навчання, використання цифрового вимірювального комплексу на уроках хімії та фізики), тренінги («Різні = рівні», критичне мислення), фасилітаційні сесії, роботу в групах (розробка плану роботи закладу), «світове кафе», командотворення (створення єдиного колективу опорного закладу).

Вибори

За час участі у Програмі Олексіївський НВК став набагато ближчим до громади, а громада – до НВК. Школярі під керівництвом вчительки біології Наталії Білан взяли участь в екологічному проекті з компостування відходів шкільних їдалень «Компола». Отриманим компостом діти удобрили дерева, які посадили біля школи та на території громади. Кошти на саджанці (на пропозицію вчительки та учнів) виділила громада. Також шестикласники ініціювали проект «Живи, джерельце»: разом з родинами вони розчистили місцеве джерело і доглядають за ним.

Батьки та учні є постійними учасниками святкових заходів, що ініціює громада: Масляна, «Український борщ», свята до Дня Перемоги, Дня визволення, Дня прикордонника, толоки з прибирання території та її озеленення. Налагоджено випуск газети «Новини Олексіївського НВК». Примірник газети розміщується на стенді у сільській раді, де усі бажаючі мають змогу познайомитися з досягненнями та актуальними проблемами розвитку школи.

Позитивні зміни в НВК призвели і до збільшення співфінансування шкільних проектів з боку сільської ради, при чому за деякими проектами в рази. В Олексіївці на освіту витрачається 40% бюджету громади!

Разом з тим, шкільна команда відзначає, що не повною мірою вдалося залучити до співпраці всіх учасників освітнього процесу, особливо батьків, а також частину вчителів. Хотілося, щоб більше учнів брали участь у демократичних процесах. Дехто продовжує сприймати демократію як хаос та анархію, і не готовий до демократичних змін, або сприймає їх як вседозволеність.

Однак і НВК, і громада планують продовжувати роботу в обраному напрямку, зміцнювати зв’язки між учасниками освітнього процесу. Планують створити паркову зону на території громади та громадську організацію «Молодіжна рада». І готові співпрацювати між собою заради змін на краще.

Більше історій...

logo 2 en

© 2024 Центр освітніх ініціатив