Історії успіху

Солонянська школа стала центром змін у громаді

3 

До змін Солонянській школі №1 (Дніпропетровська область) підштовхнули зовнішні обставини: це і утворення об’єднаної територіальної громади, і капітальний ремонт приміщення закладу, і надання школі статусу опорної (школа об’єднала чотири заклади освіти).

Зараз яскрава та кольорова будівля школи приваблює мешканців селища. Зміни відбулись у Солонянській СЗШ №1 не лише ззовні, але і зсередини.

Навчальний заклад став учасником проєкту і спробував вирішити низку найнагальніших проблем: об’єднати зусилля школярів та учнівського самоврядування, показати його реальні можливості, а також залучити батьків до шкільного та позашкільного життя. У процесі виявилось, що результати цієї роботи впливають і на місцеву громаду.

Нові можливості учнівського самоврядування

Після чергових виборів нового президента з’явилась і нова команда учнівського самоврядування (УС).

Представники шкільного парламенту спочатку просто губились у питанні, що взагалі входить до кола їхніх повноважень. Завдяки навчанню, проведеному тренерками Катериною Зезюліною та Оксаною Полівчак, учні на прикладі симуляційної гри «Учнівське самоврядування в дії» дізналися про спектр можливостей УС та повірили у свої сили.

Водночас, про певні речі учні дізнавались під час уроків «Мистецтво жити в громаді», «Живи за правилами» та ін., знайомилися з різноманітним інструментарієм.

«Упродовж року в опорному закладі проведено низку заходів із залученням та з ініціативи представників учнівського самоврядування. Це – тренінги «Основи лідерства», «Механізми спільного прийняття рішень», інтелектуальна вікторина щодо прав людини. Окрім освітньої складової, важливо було створити атмосферу довіри та рівності серед шкільної громади, адже це є запорукою того, що дитина зможе розкрити свої таланти», – зазначає Олександра Полянчикова, керівник гуртка «Лідерство – запорука успіху».

На базі школи почали функціонувати неформальні гуртки, такі як «Лідерство – запорука успіху», «Дебати», «Молодіжний клуб» та «Основи учнівського самоврядування».

Здобуваючи ці знання, учні ставали все більш впевненими у своїх силах. Додатковим джерелом натхнення для молодіжних ініціатив стала зустріч із представниками учнівського самоврядування інших шкіл об’єднаної громади. Учнів із Солоного захопило спілкування з однолітками, вони змінили своє ставлення до учнів сусідніх закладів, потоваришували.

Школярі перейнялись освітленням

На спільних зустрічах представники учнівського самоврядування обговорювали важливі для молоді проблеми громади. І хоча питання дозвілля та цікавих заходів для молоді здавалось найбільш нагальним, учні вийшли з ініціативою допомогти громаді вирішити проблему освітлення селища.

Громадський проект «Освітлення Солоного» включав дослідження рівня освітленості вулиць селища та визначав зацікавленість місцевих мешканців у цьому питанні. Учні розробили анкету для мешканців та зібрали їхні думки з приводу того, чи вважають вони питання освітлення вулиць важливим.

Після опитування учні  разом з батьками та вчителями проїхали вулицями селища та позначили на карті освітлені вулиці, а також ті, які мають проблеми з освітленням і ті, які взагалі темні. Результати дослідження учнівське самоврядування представило селищному голові та запропонувало шляхи вирішення цієї проблеми. Наразі школярі досліджують важливість та доцільність заміни ламп зовнішнього освітлення вулиць на енергозберігаючі.

«Ми відштовхувались від проблеми, яка є в нашому селищі, від розуміння того, що нам бракує. І навіть якщо ми усвідомлювали, що самостійно її вирішити не зможемо, ми спробували зробити крок для того, щоб допомогти нашій громаді вирішити її. Нам хотілось показати, що ми теж щось можемо і готові підтримати місцеву адміністрацію власними силами», – розповідає Юлія Кийко, голова спортивної комісії шкільного парламенту.

Зміцнення батьківської спільноти

Зміни в школі торкнулись і батьків. Раніше вони скаржилися на роботу школи, при цьому особливо цікавлись шкільними заходами. Вчителям, адміністрації та батькам було важко знайти спільну мову. Однак після ремонту та з початком внутрішніх перетворень з’явилася  нагальна потреба залучити батьків та вирішувати нагальні питання разом.

Адміністрація школи почала звертатися за порадою та підтримкою до голів батьківських комітетів. Батьків стали більше інформувати завдяки групам класів у Viber, шкільній сторінці в Facebook та групі учнівського самоврядування «СМАЙЛ». Те, що раніше вважалось марною тратою часу, тепер стало необхідним та звичним процесом.

Важливо, що змінилось ставлення, дорослі навчились домовлятись один з одним. Відродилась шкільна традиція Батьківського дня, коли раз на місяць всі вчителі присутні в школі довше та проводять індивідуальні консультації з батьками. У такій атмосфері батькам не страшно і не соромно один-на-один з’ясовувати питання успішності дитини, її поведінки тощо. У свою чергу, вчителі на таких зустрічах не повчають, а дають поради, як краще вирішити те чи інше питання з дитиною.

У грудні учні ініціювали проведення дискотеки в стилі 80-х. Для вибору пісень та реквізиту діти звернулися за порадою до батьків. Ініціатива зацікавила батьківську спільноту. Тож дорослі не тільки допомогли в організаційних питаннях, але й прийшли на саму дискотеку. Неформальне спілкування дітей, батьків та вчителів принесло всім задоволення. А вчителі навіть відзначили, що присутність батьків на дискотеці значно полегшила їх роботу.

«Нам набагато легше, коли долучаються батьки. Ми навчилися слухати та дослухатися один до одного. Так народжуються нові ідеї та легше приймати рішення”, – зазначає Вікторія Бондар, заступник директора з навчально-виховної роботи.

Співпраця між усіма членами шкільної громади відкриває нові можливості для школи, надихає на нові ідеї та проекти. Солонянська школа стала центром тяжіння для активних мешканців селища. Саме біля навчального закладу ставлять головну ялинку, проводять масові культурні заходи та спортивні змагання

Нове футбольне поле, дитячий майданчик, інклюзивно-ресурсний центр, 27 гуртків – не повний перелік того, що з’явилось буквально за рік і стало базою для розвитку спорту, молодіжної політики, освіти та соціальної сфери Солоного.

І тепер вже й місцеві громадські організації, окремі волонтери та ініціативи долучаються до проведення заходів у школі. Лідери шкільного самоврядування розробляють перелік пропозицій до Положення про Молодіжну раду Солонянської селищної ради, а також беруть участь у формуванні плану розвитку молодіжного напрямку роботи в об’єднаній територіальній громаді.

Більше історій...

logo 2 en

© 2024 Центр освітніх ініціатив