Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Фільтр

“Дерево проблем: телебачення, комп'ютерна техніка, Інтернет"

П.І.Б. автора: Мірошниченко Світлана Леонтіївна
П.І.Б. інших авторів: Боярчук Ольга Іллівна
E-mail автора: mrsvetlana@gmail.com
Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Навчально-виховне об'єднання № 6 "Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, центр естетичного виховання "Натхнення" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області"
Предмет: інформатика
Тема уроку/години спілкування: Комп’ютерне моделювання. Карти знань. Редактори карт знань.
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Усвідомлення відповідальності кожного за використання досягнень наукового прогресу для безпеки суспільства засобами комп’ютерного моделювання.
Форма/метод роботи: групова робота, дослідницькі методи навчання
Ключова складова громадянської компетентності: Знання та критичне розуміння мови і особливостей спілкування
Додаткова/і складова/і компетентності: Відповідальність, Прийняття невизначеності та неоднозначності
Очікувані результати:

Учень/учениця: усвідомлює відповідальність людини у процесі технічного розвитку, розуміє взаємозв'язок винаходів із правами, розвиває навички «візуальної грамотності», слухання і комунікації, критичного та аналітичного мислення, уміє аргументувати свою думку, працювати в групі.

Навчальні результати з програми навчання:

Учень/учениця: пояснює поняття карти знань; уміє конкретизувати й уточнювати задачі моделювання, встановлювати та описувати взаємозалежності між параметрами, будувати карти знань в редакторі карт знань.

Тривалість вправи: 30 хв.
Інструкція для проведення вправ:

1. Наголосіть на досягненнях науки у розвитку техніки. Запропонуйте учням пригадати винаходи, які були зроблені з урахуванням розвитку інформаційного суспільства, й проаналізувати, яким чином вони вплинули на життя людини та суспільства. Зокрема, поговоріть про: телебачення, комп'ютерну техніку, Інтернет.

2. Об'єднайте учнів у малі групи (по 4- 5 осіб), продемонструйте їм «Каскад наслідків», на одному прикладі поясніть, яким чином працювати з ним. (Додаток).

4. Запропонуйте учням шляхом жеребкування вибрати картку з назвою винаходу, який необхідно проаналізувати: Телебачення, комп'ютерна техніка, Інтернет.

5. Запропонуйте учням у групах створити карту знань у онлайн редакторі https://mind42.com. Наголосіть на необхідності спільної роботи в групі.

6. Після завершення роботи запросіть групи до презентації результатів.

7. Обговоріть здійснену роботу за питаннями:
● Яким чином застосування технічних винаходів впливало на розвиток суспільства?
● Як змінювалися при цьому можливості людини?
● Як це пов'язано з правами людини?
● Яку відповідальність, на вашу думку, несуть люди, використовуючи різноманітні винаходи?

● Що Ви можете зробити особисто, щоб зменшити негативні наслідки винаходів у сфері телебачення, компютерної техніки, Інтернет?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Підведення до висновку про відповідальність людини. Обговорення вислову Вацлава Гавеля:
“Спасіння світу лежить у людському серці, у людській спроможності міркувати, в людській лагідності і у людській відповідальності. Ми все ще перебуваємо під впливом згубного і марного переконання, що людина є вершиною світобудови, а не просто частиною її... Ми все ще не знаємо, як поставити моральність попереду політики, науки та економіки. Ми все ще не здатні зрозуміти, що єдиним справжнім стрижнем всіх наших дій — якщо вони мають бути моральними — є відповідальність. Відповідальність є дещо вище, ніж моя родина, моя країна, моя фірма, мій успіх”. 

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Компасіто: посібник з освіти дітей правам людини (Що, якщо...) Режим доступу: http://www.eycb.coe.int/compasito/ru/chapter_4/4_36.asp

Ключові слова: інформатика, телебачення, комп'ютерна техніка, Інтернет, відповідальність, онлайн редактор, дерево проблем

Учні аналізують винаходи, зроблені з урахуванням розвитку інформаційного суспільства, обговорюють вплив на життя людини та суспільства. Зокрема, складають каскад наслідків "Дерево проблеми: телебачення, комп'ютерну техніку, Інтернет", використовуючи онлайн редактор mind42.com https://mind42.com

logo 2 en

© 2023 Центр освітніх ініціатив