Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Фільтр

Море спраги

П.І.Б. автора: Микитюк Людмила
П.І.Б. інших авторів: Власенко Тетяна
E-mail автора: lmikityk@ukr.net, zosh17-nizhyn@ukr.net
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний навчальний заклад “Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів”, Ніжинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 Ніжинської міської ради Чернігівської області
Предмет: природознавство
Тема уроку/години спілкування: Значення води у природі. Використання води людиною.
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Сформувати розуміння важливості відповідального ставлення до водних ресурсів та їх раціонального використання
Форма/метод роботи: індивідуальна робота, групова робота, дослідницькі методи навчання
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Знання та критичне розуміння світу
Очікувані результати:

Долучається до захисту навколишнього середовища

Бере зобов’язання та несе відповідальність, що притаманні активному громадянству, на місцевому, національному чи глобальному рівнях.

Може оцінити вплив суспільства на природне середовище

Співпрацює з іншими людьми заради спільних інтересів.

Навчальні результати з програми навчання:

пояснює значення води;

застосовує знання для ощадливого використання води у побуті;

розуміє обмеженість ресурсів для задоволення потреб людини.

Тривалість вправи: 20 хв.
Інструкція для проведення вправ:

Попередня підготовка. На попередньому уроці діти отримали завдання проаналізувати: 

- кількість води, яку використовує їхня сім’я протягом доби, місяця, року;                   

- проговорити із батьками про те, чи економно вони використовують воду;

- спільно із членами родини продумати дії, які сприятимуть збереженню прісної води.

Крок 1. Учні об’єднуються по 5 осіб за принципом водного об’єкту: море, річка, озеро, ставок, струмок тощо (для швидкого об'єднання учнів в групи варто на столах закріпити аналогічні назви/зображення).

Крок 2. В кожній групі всі учасники по черзі ознайомлюють своїх однокласників із результатами власних досліджень та висновків.

Крок 3. Учасникики в групі обраховують скільки води використовують всі сім’ї за добу, місяць, рік. Дані записують на стікерах синього кольору.

Крок 4. Кожна група оголошує отриману інформацію, приклеюючи  стікери на умовно зображене море  в довільному порядку та всі разом обраховують кількість води в ньому – суму використаної води всіма родинами класу за рік.

Крок 5. Робота із сигнальними картками. Вчитель зачитує факти про темпи зменшення кількості води на планеті, а учні демонструють своє ставлення, піднімають сигнальні картки. Якщо факт викликає тривогу, учні піднімають червону картку.

Орієнтовні факти про темпи зменшення кількості води на планеті:

@ запаси прісної води, потреба людей  у якій є особливо великою, незначні (35029,21 тис. км3) і вичерпні;

@ сучасне місто використовує води з розрахунку на одну людину 300-500 л/добу, що значною мірою перевищує мінімальну потребу у воді однієї людини (25 л/добу);

@ найбільшим споживачем води є сільське господарство - найвищі безповоротні втрати води - 80%

@ особливо небезпечні стоки з міських вулиць та промислових майданчиків, які несуть значну кількість нафтопродуктів, сміття фенолів, різних кислот.

@ за даними Організації Обєднаних Націй 1 млрд. людей на землі не мають доступу до чистої води.

Крок 6. Враховуючи суму використаної води всіма родинами класу за рік та інформацію про темпи зменшення кількості води на планеті, групи прописують власні дієві 2-3 кроки щодо ощадливого використання води у побуті. Дії записують на стікерах синього кольору, озвучують та клеять на умовно зображене море.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Підведення до розуміння того, що кожна людина є частиною живої природи, планети. Кожен повинен вживати конкретних дій для бережливого ставлення до природних ресурсів. Охорона та збереження  водних  ресурсів – це зона відповідальності кожного активного громадянина.

Використані джерела:

Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянських та соціальних компетентностей підчас вивчення різних шкільних предметівь5-9 клас. Посібник для вчителя /Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. - с. 105.

Ключові слова: вода, збереження, громадянська відповідальність.

У вправі учні досліджують кількість води, яку використовують члени родини вдома за добу, місяць, рік, ознайомлюються з факти про темпи зменшення кількості води на планеті та міркують про власні дії щодо ощадливого використання води у побуті. 

logo 2 en

© 2023 Центр освітніх ініціатив