Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Фільтр

Нова мечеть в містечку Колисанка

П.І.Б. автора: Мелещенко Тетяна
E-mail автора: tetmel@ukr.net
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: НПУ імені М. П. Драгоманова
Предмет: географія
Тема уроку/години спілкування: Релігійний склад населення України
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Пояснити, що свобода релігії та релігійної терпимості є базовими цінностями, сприяти формуванню поваги до прав людини.
Форма/метод роботи: групова робота
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Визнання цінності культурного різноманіття, Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей, Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

• розуміє і поважає фундаментальні свободи людини; • усвідомлює важливість толерантного ставлення до представників різних конфесій.

Тривалість вправи: 15 хв.
Інструкція для проведення вправ:

1. Учні об’єднуються у 5 груп, кожна група отримує текст:
МЕЧЕТЬ В КОЛИСАНЦІ Ви живете в мальовничому містечку Колисанка з населенням близько 80 000 мешканців. За останні 60 років населення докорінно змінилося, почасти через те, що у регіоні стало безліч сімей іммігрантів, як приїхали з мусульманських країн. Деякі з цих сімей були тут протягом кількох поколінь, але до них, як і раніше, ставляться з підозрою. Тепер вони становлять майже 15% від загальної чисельності населення. Актуальною проблемою у місті є бажання мусульман мати мечеть, побудовану на частині покинутих земель, що належать муніципалітету. Ця земля перебуває в занепаді, знаходиться поруч з головною торговою вулицею, а також місцем, де регулярно відбуваються акти вандалізму і споживання наркотиків. Тому, коли багатий бізнесмен запропонував взяти проблему у свої руки, міський голова подумав, що нарешті настав його щасливий день! Рада міста охоче погодилася відмовитися від землі та витратити для фінансування 20% видатків на будівництво на цьому місці нової мечеті. Інші 10% витрат на будівництво, які підприємець не міг покрити, покривала мусульманська громада. Будівництво повинно було розпочатися на цьому тижні... але тихе містечко Колисанка раптом перестало бути тихим. І все через те, що рада міста прийняла відповідне рішення про побудову мечеті. Анти-мусульманська група закликала людей виходити на вулицю і «полювати на іноземців». Після цього відбулося збільшення расистських нападів на мусульман, у деяких з них доходило до насильства. Декілька мусульманських груп відповіли на це, і насильство між різними угрупуваннями, ясна річ, зросло. Міський голова Колисанки закликав до спокою і заявив, що рішення про будівництво мечеті переглянуть після того, як відбудуться консультації з громадськістю.
2. Кожна група отримує роль, позицію якої вона має представити під час консультативної наради з мером. Група визначає три короткі аргументи за побудову мечеті чи проти побудови, залежно від ролі.

3. Групи лаконічно озвучують наведені аргументи з пропозиціями підтримати чи ні будівництво мечеті.

Обговорення
• Наскільки легко було усвідомити себе у своїй ролі? • Як ви думаєте, чи може ця ситуація виникнути в реальному житті? • Як би ви відреагували, якщо б ця справа виникла в вашому місці проживання?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Підведення до розуміння, що свобода релігії та релігійної терпимості є базовими цінностями, що присутні в кожній європейській країні, але акти дискримінації на основі релігії ще не зникли. Дискримінація та нетерпимість – негативне явище, що порушує людську гідність та впливає на права людини, протидією є поширення культури миру та поваги до прав людини.

Використані джерела:

Посібник з протидії мові ненависті онлайн через освіту з прав людини «Закладинки», с. 32–39.

Ключові слова: свободи людини, толерантність, відкритість, повага до прав людини

Робота в групах з текстами, представлення та аргументація позиції, дискусія для розуміння що свобода релігії та релігійної терпимості є базовими цінностями, а дискримінація та нетерпимість – негативне явище, що порушує людську гідність та впливає на права людини, протидією є поширення культури миру та поваги до прав людини.

logo 2 en

© 2023 Центр освітніх ініціатив