Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Фільтр

«Павутина відкриттів»

П.І.Б. автора: Смелянська Олександра Володимирівна
E-mail автора: {useremail}
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ніжинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17
Предмет: фізика
Тема уроку/години спілкування: Еволюція фізичної картини світу. Вплив фізики на суспільний розвиток та науково-технічний прогрес
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Сприяти усвідомлення учнів відповідальності за використання досягнень фізики для безпеки довкілля та життєдіяльності людини.
Форма/метод роботи: індивідуальна робота, групова робота
Ключова складова громадянської компетентності: Знання та критичне розуміння світу
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Відповідальність
Очікувані результати:

Може критично осмислювати необхідність відповідального споживання.

Може критично осмислювати цінності, поведінку та способи життя, необхідні для сталого майбутнього.

Демонструє впевненість у тому, що може розв’язати більшість проблем, якщо докладе до цього необхідних зусиль.

Долучається до захисту навколишнього середовища.

Бере зобов’язання та несе відповідальність, що притаманні активному громадянству, на місцевому, національному чи глобальному рівнях.

Навчальні результати з програми навчання:

знає про застосування фізичних явищ та процесів у техніці;

наводить приклади застосування фізичних знань у сфері матеріальної й духовної культури;

обґрунтовує органічну єдність людини та природи;

оцінює межі застосування фізичних законів і теорій.

Тривалість вправи: 25
Інструкція для проведення вправ:

Ця вправа розділена на 3 частини: частина 1 — будування павутини відкриттів; частина 2 — її руйнування; частина 3 — обговорення дій задля захисту навколишнього середовища.

Частина 1

Крок 1. Всі учасники стають в коло. Учитель, тримаючи клубок ниток в руках, першим називає  фізичне відкриття, яке безумовно принесло користь для людини та коментує свій вибір.

Крок 2. Далі вчитель, тримаючи кінець нитки в руках, кидає моток комусь із кола учасників. Учасник/учасниця ловить клубок та  називає інше відкриття, яке принесло користь та коментує свій вибір. Потім вони тримають нитку і кидають моток третій особі із кола і т.д. Клубок ниток має побувати в руках в усіх учасників. таким чиним утворюється павутина, яка представляє «павутину відкриттів».

Частина 2

Крок 3. Кожен_а учасник_ця по черзі називають негативний вплив озвучених відкриттів на життєдіяльність людини та стан довкілля. Коли учасники говорять про це, випускають нитку з рук.

Крок 4. Коли всі висловляться, учитель звертає увагу учасників на заплутані нитки, які лежать на підлозі, та пояснює, що таким буде наш світ, якщо ми нічого не будемо робити, але так не повинно бути; нам просто потрібно робити прості речі заради виходу із існуючої ситуації.

Частина 3

Крок 5. Учасники по черзі виголошують прості практичні дії, які вони та їхні родини можуть зробити для збереження довкілля та життя людей. Наприклад, економити споживання електроенергії - виключати комп’ютер чи світло, споживати менше води або менше користуватися мобільним телефоном. Після чого, піднімають нитку з підлоги.

В кінці учитель просить поглянути на нову павутину й зауважує, що вона не схожа на ту, яка була раніше. Повне відновлення неможливе через незворотність виродження.

Обговорення.

  • Що ви відчули, коли будували “павутину відкриттів”
  • Про що думали, коли павутина руйнувалася?
  • Чи легко було продумати особисті дії, які зменшать негативний вплив на навколишнє середовище та життя людини? Якщо так - чому? Якщо ні - чому?
  •  Хто має відповідати за захист навколишнього середовища? ООН, уряд, громадські організації, кожен особисто? Чому?
  •  Відповідно до статті 1 «Міжнародної угоди про економічні, соціальні і культурні права», всі «люди можуть вільно розпоряджатися своїми природними багатствами і ресурсами». Чи означає це, що люди мають право знищувати навколишнє середовище?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Підведення до висновку про відповідальність людини за безпеку суспільства та збереження довкілля.

Використані джерела:

Компас. Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді. Вправа "Павутина жтя". - Режим доступу: https://www.coe.int/uk/web/compass/web-of-life

Ключові слова: фізика, відкриття, навколишнє середовище, громадянська свідомість, впевненість в собі, знання світу.

Вправа спрямована на усвідомлення в учнів відповідальності за використання досягнень фізики для безпеки довкілля та життєдіяльності людини. Учасники будують павутину фізичних відкриттів, обворюють негативні впливи відкриттів та родумують про особисті дії, які зменшать негативний вплив на навколишнє середовище та життя людини.

logo 2 en

© 2023 Центр освітніх ініціатив